Teknoloji devleri savaşmayı bıraktı! Ortak yatırımlar

İsmail Şahin / İSTANBUL – Akıllı telefonların ortaya çıkması ile başlayan teknoloji savaşları, yapay zeka ile yerini ‘işbirliği’ne bırakıyor. Bir dönem, elde ettikleri patentler için yıllarca hukuk mücadelesi veren, şirketin teknolojik yeniliklerini sır gibi saklayan ve rakip firmaya silah olarak kullanan, hatta çocuklarına rakip firmanın telefonlarını yasaklayarak evlerine sokmayan teknoloji devleri şirketler artık birbiriyle alışveriş yapar hale geldi. Geçtiğimiz günlerde yıllardır birbirlerine su vermeyen iki teknoloji devinin görüşmeler yaptığı ortaya çıktı. Apple’ın Google’ın yapay zekâ motoru Gemini’ı iPhone’lara getirmek için arama devi ile görüşmeler yaptığı belirtildi. Görüşmeler olumlu sonuçlanırsa Google’ın yapay zekası Gemini bu yıl iPhone’lardaki kimi özelliklere güç verebilecek.

Ortak yatırımlar

Diğer tarafta ise yine iki ezeli rakip Microsoft ve Google var. Microsoft, kısa bir süre önce kendi arama motoru Bing’den daha fazla arama yapılmasını sağlamak için Google’dan reklam satın almaya başladı. Google bir ürün arandığında Bing’in linkleri öncelikli olarak düşüyor ve kullanıcıları Bing arama sonuçlarına yönlendiriyor.

Teknoloji dünyasının tamamen yeniden şekillendirmeye başlayan yapay zeka konusunda ise birçok teknoloji devi ya birlikte çalışıyor veya aynı şirketlere yatırım yapıyor. Örneğin

Amazon’un patronu Jeff Bezos, çip üreticisi Nvidia ve yapay zeka firması OpenAI ile birlikte insansı robot geliştiren Figure AI şirketine yatırım yapıyor. Figure AI şirketinin değerlemesi şimdiden 2 milyar doları aştı bile. 

Ancak hükümetler değerleri trilyon dolarlara ulaşan teknoloji devlerinin yaptıkları ‘işbirliği’ne şüpheli yaklaşıyor. Amerikan Federal Ticaret Komisyonu (FTC) teknoloji dünyasındaki ‘işbiklikleri’ni çok yakından takip ediyor.

Rekabet endişesi

FTC, ChatGPT üreticisi OpenAI gibi önde gelen yapay zeka girişimleri ile onlara milyarlarca dolar yatırım yapan teknoloji devleri arasındaki ilişkiler hakkında bir soruşturma başlattı. Soruşturma, Amazon, Google ve Microsoft’u ve bu şirketlerin ChatGPT gibi yapay zeka uygulamaları üzerindeki hakimiyetlerini mercek altına alıyor.

FTC Başkanı Lina Khan, “Bu bağların, hakim firmaların adil rekabeti baltalayabilecek şekilde aşırı etki göstermelerine veya ayrıcalıklı erişim elde etmelerine olanak sağlayıp sağlamadığını inceliyoruz” dedi. FTC’den yapılan açıklamada beş şirkete (bulut sağlayıcıları Amazon, Google ve Microsoft ile yapay zeka girişimleri Anthropic ve OpenAI) anlaşmaları ve bu anlaşmalarla ilgili karar alma süreçleri hakkında bilgi vermeleri istendiği belirtildi.

AB’den Meta, Apple ve Google’a soruşturma

Avrupa yakasında da teknoloji devlerinin attığı her adım yakından takip ediliyor. Avrupa Birliği (AB), yeni ‘Dijital Hizmetler Yasası’ çerçevesinde teknoloji devleri Meta, Apple ve Google hakkında soruşturma başlattı. AB Komisyonu yeni yasa kapsamında gerçekleşecek soruşturmada Apple ve Google’ın App Store kurallarının ve Google’ın arama sonuçlarının adil olmayan şekilde kendi hizmetlerine yöneltmesinin soruşturulacağını belirtti. Meta’nın Instagram ve Facebook platformlarındaki yeni üyelik ücretlerinin de soruşturulacağı ifade edildi. Şirketlere verilecek cezaların küresel gelirlerinin yüzde 10’una ulaşabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x